Superfoto3d - fotograficzny salon

Panoramy wystawa

W lutym, w infopunkcie Łokietka 5 we Wrocławiu, zobaczyć można 9 wielkoformatowych i panoramicznych fotografii pokazujących zwykłych ludzi i zwykłe miejsca, ale  w sposób zupełnie niezwykły: w maksymalnie szerokim planie 360 stopni w widoku poziomym. Dzięki temu obrazy te zachowały i prezentują całe bogactwo szczegółów autentycznych wrocławskich scenerii: zakładu tapicerskiego, salonu fotograficznego, lokalnej piekarni, pracowni złotniczo-ramiarskiej, starodawnej drukarni, manufaktury introligatorskiej, a nawet magla. Co szczególnie wyróżnia te fotografie, to nieprzypadkowa obecność ludzi, których zajęcia zawodowe (a często i ich całe życie) związane są z tymi miejscami.

Cztery inne obrazy panoramiczne zobaczyć można tylko tutaj: odpoczynek za metą wyścigu, chwila relaksu przy fontannie, podwórkowa kawiarenka i konferencja prasowa, w czasie której znany fotograf fotografuje fotografujących go fotografów. Każdy z tych obrazów jest samoistną opowieścią, trudno jednak niezauważyć, że wszystkie panoramy łączy z sobą autentyzm chwili, miejsca i ludzi na nich występujących. Są to fragmenty tworzonej mozaiki - portetu "małej planety", na której autor tych zdjęć żyje.

[aby zobaczyć interaktywną wersję panoramy - kliknij w wybrany obrazek]

__________________

Leszek Sulich (ur. 1961)
Fotografuje od lat, a zdjęcia panoramiczne robi od 2012. Czerpie z tego czystą przyjemność i dużo radości: z działania, z kontaktu z ludźmi (osobami fotografowanymi i obserwatorami), a także z pracy nad cyfrowym wywoływaniem zdjęć i ze specyficznego patrzenia na rzeczywistość w trakcie jej przetwarzania w panoramę sferyczną.

Panorama sferyczna to dla Leszka szczególne zdjęcie. Deformuje obraz rzeczywistości (powykrzywiane linie), co jest konsekwencją przeniesienia na prostokąt całego widoku wielowymiarowej realności, z drugiej jednak strony jest najwierniejszym obrazem widzianego miejsca. Maksymalnie szeroki plan (360 stopni!) i duża głębia ostrości pozwala widzowi samodzielnie odszukiwać i badać elementy obrazu i ich konteksty, daje każdemu możliwość znalezienia własnej subiektywnej i aktywnej perspektywy.

Leszek patrzy na świat szeroko. Interesują go zarówno zjawiska makro (kosmos, astronomia) jak i te lokalne, które można znaleźć na wrocławskim Nadodrzu. Funkcjonuje tam wiele rzemieślniczych zakładów i warsztatów, które tworzą specyfikę i koloryt tej dzielnicy i są wspaniałym tematem do fotografii.

Mieszka z rodziną pod Wrocławiem. Jego życie zawodowe związane jest z tym miastem od ponad 30 lat. Jako fotograf współpracuje z Fundacją Dom Pokoju. Ostatnio połączył swoją pasję z pracą zawodową i prowadzi własny zakład fotograficzny i pracownię graficzno-drukarską pod nazwą drukawka.